Tapahtuman aikataulu

Tulevaisuuden Tuotekehitys 2017
Torstai 18.5.2017

8:00-9:00

Aamupalaa ja verkostoitumista

  • Luomuruisleipä – Porotartar-myrttisen kurkku (M, G)
  • Ciabatta (M) – Tomaatti-mozzarella-basilika (G)

9:00-9:15

Tilaisuuden avaus - Henri Hämäläinen, Contribyte

Miksi tulevaisuuden tuotekehitys on juuri nyt niin ajankohtaista? Henri avaa päivän antia ja käytännöllisyyksiä.

9:15-10:15

Keynote - Mark Gallagher, Formula One executive

FormulaOne on maailma, jossa ketteryys, reagointikyky ja pitkäjänteisyys ovat elinehto. Vain ne tallit jotka pystyvät jatkuvasti kehittymään muita nopeammin pärjäävät. Mark Gallagher luo katsauksen tähän maailmaan ja antaa ainutkertaisia oppeja organisaatioden kilpailukyvylle.

10:15-10:30

Tauko & uudelleen organisoituminen

Lyhyt uudelleen organisoitumistauko. Tästä eteenpäin on kaksi esityslinjaa, joista toisessa on esityksiä ja toisessa interaktiivisempaa sisältöä. Ja kyllä tässä välissä kupin kahviakin ehtii saada.

10:30-11:00

Harri Juntunen, RePack

RePack on lyhyessä ajassa noussut logistiikan ja pakkausten alalla kuumimmaksi startupiksi. Harri Juntunen kertoo miten vihreät arvot, liiketoiminnan mahdollisuudet ja uudenlaisen palvelun kehitys yhdistetään.

Kolme nykyaikaisinta työkalua tuote- ja portfolionhallintaan – käytännön demo

Lasse Mikkonen demoaa ja esittelee nykyaikaisimpien portfolionhallinan työkalujen parhaat puolet: Aha!, VersionOne Jira Portfolio 2.0

11:00-11:30

Tommi Raivisto, Helvar

Helvar on valaistusalan johtava asiantuntija, jonka ratkaisuissa ohjelmistojen rooli kasvaa kovaa vauhtia.

Käytännön demo jatkuu

11:30-12:00

Erno Muuranto, GE Healthcare

Erno on ollut luomassa uudenlaista toimintakulttuuria, jossa niin sisäiset kuin ulkoisetkin organisaatiot toimivat sujuvasti yhteen, luoden uudenlaista teknologiaa haastavassa toimintaympäristössä.

Management 3.0 - Delegation Poker

Contribyte ottaa haasteen vastaan ja pelaa live yleisön edessä Management 3.0:sta tuttua Delegation Pokeria.

12:00-13:00

Lounasta hyvässä seurassa

Hot dog Heaven

  • The Beef – Mureaa häränpaistia (M, G) Juuresketsuppia (M, G) Marinoitua sipulia (M) Monterrey Jack juusto
  • Kimchi – Marinoitua tofua (M, G) Chilikaalia (M, G) Mirin-inkivääri-marinoitua kurkkua (M, G)
    Paahdettua sipulia (M, G)  – (HUOM: Vain etukäteen kasvisruokavalion ilmottaneille)

13:00-13:30

Mika Levo, AppSampo

Applikaatio- ja pelimaailma on kilometrejä muita edellä datan hyödyntämisessä tuotekehityksessä ja markkinoinnissa. Mika avaa yritysten silmät ymmärtämään nykymaailmaa.

Tulevaisuuden Työkalut -paneelikeskustelu

Tuotekehityksen ohjauksen työkalujen tulevaisuus paneelikeskustelu. Mukana edustajat Atlassianilta, VersionOnelta, Microsoftilta, Agilefantilta, IBM:ltä.

13:30-14:00

Blokess - SoMe maailman markkinointi

Suomen hauskimmaksi Instagram-ryhmäksi kutsuttu Blokess on SoMe-maailman sensaatio! He ovat niitä todellisia vaikuttajia, jotka saavat markkinat liikkeelle.

Tulevaisuuden Työkalut -paneelikeskustelu jatkuu

14:00-14:30

Kahvia, smoothieta ja verkostoitumista

  • Kahvia ja teetä
  • Banaani-kookosmaito-appelsiini-mango-smoothie

14:30-15:00

Kevin Smith, Atlassian

Atlassian on edelläkävijä niin yrityksenä kuin tuotteillaankin. Kevin Smith avaa Atlassianin menestyksen saloja.

Blokess - SoMe klinikka

Blokess avaa interaktiivisessa sessiossaan menestyvien videoiden taustaa. Tässä interaktiivisesa sessiossa saatat joutua videolle itsekin.

15:00-15:30

Pekka Kosonen, Zalando

Radical Agility – kaikki tuotekehitystä tekevät varmasti tietävät Zalandon luoman käsitteen. Nyt saamme kuulla tositarinaa Zalandolta itseltään.

l

Value Proposition Canvas käytännössä

Erilaiset Canvakset ovat nousseet tärkeiksi työkaluiksi menestyvissä yrityksissä. Interaktiivisessa sessiossa analysoimme ilmiötä Value Proposition Canvaksen avulla.

15:30-16:00

Vainu

Vainu on kasvanut vauhdilla yhdeksi mielenkiintoisimmaksi palveluksi webin avoimen big datan hyödyntämisessä B2B myynnissä.

Innovation Challenge

Laitamme halukkaat tiimit kilpailemaan keskenään maailmalla tutussa innovointi haasteessa, jota emme paljasta etukäteen.

16:00-17:00

Open Bar & verkostoitumista

  • Olutta, siideriä, punaviiniä ja muita virvokkeita
  • Grissinit ja oliivi tapenade
  • Luomu juuressipsit

Valmiina liittymään joukkoon?

Ole yhteydessä!

info[at]contribyte.fi

Tulevaisuuden Tuotekehitys 2017 - yhteydenotto

Share This